Mūsų prieskoniai – Gvazdikėliai

Gvazdikėliai

Mūsų prieskoniai – Gvazdikėliai

Gvazdikėliai – labai senas prieskonis, dėl itin stipraus aromato vertinamas Europos, Šiaurės Afrikos ir didelės dalies Azijos virtuvėse. Senovės Kinijoje prieš susitikdami su imperatoriumi pavaldiniai ir svečiai gaudavo pakramtyti gvazdikėlio – kad būtų geras burnos kvapas. Į Europą gvazdikėlius atgabeno arabų pirkliai. Pačioje gvazdikėlių tėvynėje Indonezijoje maistui gvazdikėliai beveik nenaudojami. Pumpurai surūkomi! Daug vyrų Indonezijoje su malonumu rūko aromatingas cigaretes, salsvas gvazdikėlių kvapas gaubia restoranus, autobusus, turgus ir įstaigas.

Trumpi  faktai

Gvazdikėliai yra  neišsiskleidę ir saulėje išdžiuvę žiedeliai iš gvazdikmedžio.

Pagrindiniai gvazdikėlių eksportuotojai tai Tanzanija, Zanzibaras ir Madagaskaras.

Gvazdikėliai turi aštru vaisinį skonį su šiltu aromatu ir pipiro aštrumo poskoniu.

Gvazdikėliams būdinga skonį suteikia eterinis aliejus  eugonol, gvazdikėliai puikiai tinka pikantiškiems ir saldiems maisto produktams, tačiau reiktų juos naudoti taupiai.

Medicinoje

Skirtingai nuo kitų prieskonių, gvazdikėlių gydomasis poveikis akivaizdus. Tai efektyvi vietinio nuskausminimo priemonė, ilgai naudota dantų gydytojų. Be to, tai natūralus konservantas.

Gvazdikėlių ištrauka lengvina pykinimo ir vėmimo priepuolius (tinka nėščiosioms), suaktyvina prastą virškinimą. Teigiama, kad gvazdikėliai yra puikus afrodiziakas, panašiai kaip raganosio rago milteliai.

Vienam šaukštelyje  gvazdikėliu yra:
Kalorijos: 21, Angliavandeniai:  1g, skaidulos: 1g, manganas:  30% RDI*, vitamin K: 4% RDI*, Vitamin C: 3% RDI*.
*RDI (Reference Daily Intake) – rekomenduojama dienos norma.

Gvazdikėliai turi daug antioksidantu, įskaitant eugnoli ir vitamina C, kurie kartu gali sumažinti oksidacinį stresą.

Naudojimas

Lietuvoje labiausiai žinomas kaip kompotų ir saldžiųjų patiekalų prieskonis gvazdikėliais tolimose salose įprasta gardinti mėsą ir verdamus ryžius. Etiopijoje kartu su kavos pupelėmis mėgstama paskrudinti ir porą gvazdikėlių.

Išmoningi Prancūzijos virėjai vieną kitą gvazdikėlį deda į ilgai ant lėtos ugnies verdamus troškinius arba į mėsos sultinius. Anglai be gvazdikėlių neįsivaizduoja daržovių marinatų.

Gvazdikėlių esama ir daugelyje populiarių prieskonių mišinių. Jie būtini kiniškame penkių prieskonių mišinyje, pakepinami ir sugrūdami ruošiant kario miltelius, formuoja iš šiaurės Indijos po visą pasaulį paplitusio garam masala skonį bei kvapą, jų yra ir arabiškame baharate. Klasikinis prancūziškame keturių prieskonių mišinyje quatre épices irgi yra gvazdikėlių, mėgstami jie ir meksikiečių virtuvėje. Jie lemia ir populiaraus Vorčesterio padažo (Worcestershire) savybes. Juo skanu gardinti daržovių patiekalus ar burokėlių sriubą, nors britai naudoja šį padažą ir mėsai arba kiaušinienei.

Prieskoniai įvairiems kepiniams